Розділ XI ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 

1. Поняття територіального устрою України. Система адміністративно-територіального устрою

України

Поняття та обумовленість територіального устрою Украї­ни; система адміністративно-територіального устрою України та її становлення; засади територіального устрою України.

Необхідним атрибутом будь-якої держави, її важливою озна­кою є наявність державної території - просторові межі здійснен­ня державної влади, тобто частини земної кулі, що перебуває в межах державних кордонів та на яку поширюється суверенітет відповідної держави.

Сам термін «територіальний устрій», як уже зазначалося в розділі III посібника, вживається паралельно з терміном «держав­ний устрій» для позначення політико-територіальної організації держави, що характеризується внутрішнім поділом території дер­жави на окремі територіальні одиниці, статусом цих одиниць і формою їхніх правових відносин між собою та з державою в цілому.

Проблема територіального устрою держави насамперед пов'я­зана з тим, що державна територія має складну структуру:

по-перше, вона включає як суходільну територію, так і терито­ріальне море, внутрішні води, надра, повітряний простір;

по-друге, державна територія має відповідну внутрішню орга­нізацію - вона поділяється на окремі територіальні (політико-територіальні, самоврядні чи адміністративно-територіальні) оди­ниці, система яких утворює територіальний поділ держави.

При цьому до політико-територіальних можна віднести те­риторіальні одиниці, що характеризуються певною політичною

361

 

самостійністю, мають окремі атрибути державності (конституцію, власне законодавство, систему органів державної влади, громадян­ство тощо), що дає підстави визначати їх статус як державоподіб-них утворень (наприклад, суб'єкти федерації, політичні автономії). Самоврядними є такі територіальні одиниці, що слугують просто­ровою (територіальною) основою місцевого (регіонального) само­врядування, а адміністративно-територіальними - одиниці, що штучно створені центральною владою з метою визначення прос­торових меж для діяльності місцевих органів державної влади1.

З практики державного будівництва як України, так й інших держав відомо, що становлення організаційної будови державної території відбувалося двома способами - 1) шляхом районування -поділом території на адміністративно-територіальні одиниці, в межах яких здійснюється управління через представників цент­ральної влади (централізоване управління); 2) шляхом приєднання (анексії) інших держав, внаслідок чого в складі території держави виникли територіальні одиниці, що зберігають деякі атрибути державності. Ці процеси з часом трансформуються, зокрема адмі­ністративно-територіальні одиниці поступово починають набувати характеру політико-територіальних чи самоврядних, що пов'язано з децентралізацією управління, або ж, навпаки, політико-тери-торіальні одиниці втрачають самостійний статус і перетворюються на звичайні адміністративно-територіальні, що завжди відбувається за встановлення централізованих моделей управління. На терито­ріальний поділ держави також впливають географічні, національ­ні, економічні, історичні, культурні та інші чинники.

Водночас територіальний устрій держави не можна зводити до її територіального (адміністративно-територіального) поділу, ці поняття співвідносяться як загальне і часткове, останній становить лише географічну основу територіального устрою2.

У становленні територіального устрою держави чільного зна­чення набувають питання статусу територіальних одиниць -вони можуть слугувати територіальною основою для здійснення місцевого (регіонального) управління, і в цьому випадку їхня

1 В юридичній літературі самоврядні територіальні одиниці інколи від­носять також до адміністративно-територіальних (див., наприклад, Консти­туційне право України / За ред. професора В. Ф. Погорілка. - К.: Наук, дум­ка, 1999.-С. 610).

* Див.: Конституционное (государственное) право зарубежньїх стран.-Т. 1-2.-С. 654.

362

 

сукупність визначає адміністративно-територіальний поділ краї­ни, або ж територіальною основою для самостійного здійснення публічної влади - місцевого (регіонального) самоврядування чи територіальної автономії, і в цьому випадку доцільно говорити про політико-територіальний поділ країни або про політико-терито-ріальну організацію влади.

Сучасна демократична держава незалежно від того, яка форма державного устрою в ній існує - унітарна, федеративна чи регіо­нальна, обов'язково характеризується певною самостійністю її те­риторіальних одиниць, децентралізацією управління по вертикалі, що знаходить свій вияв у розвитку місцевого самоврядування, територіальної автономії, деконцентрації виконавчої влади. Від­повідно, за своїм статусом територіальні одиниці демократичної держави мають в більшій мірі самоврядний (автономний), ніж адміністративний характер, вони виступають просторовою (тери­торіальною) основою для здійснення місцевого (регіонального) самоврядування та територіальної автономії.

Водночас Конституція України (ст. 133) для характеристики територіального поділу України вживає термін «адміністративно-територіальний устрій». На думку автора, це відображає реальний статус територіальних одиниць України, переважна більшість яких має характер саме адміністративно-територіальних одиниць, у ме­жах яких здійснюється централізоване пряме державне управління через місцеві державні адміністрації.

* * *

Згідно зі ст. 133 Конституції України систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республі­ка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. Ці територіальні одиниці розрізняються за трьома підставами:

1) за географічними ознаками вони поділяються на регіони^

' Регіон - частина території держави (будь-яке територіальне утворення всередині країни), що характеризується комплексом притаманних їй ознак (фізико-географічних, соціально-економічних, етнографічних, ресурсних, соціально-історичних тощо). Регіонами можуть бути як офіційні адміністра­тивно-територіальні одиниці, так і неофіційні територіальні одиниці - вільні ареали, наприклад, вільні економічні зони, зони стихійного чи екологічного лиха, басейни корисних копалин тощо. Відповідно виділяють регіони: адмі­ністративний (політичний), соціально-економічний, географічний тощо. Терміном «регіон адміністративний» позначають вищу адміністративно-територіальну одиницю держави (область, Автономна Республіка Крим,

363

 

(АРК, області, райони, міста-регіони Київ і Севастополь) та насе­лені пункти1 (міста, селища, села);

за своїм' статусом - на: адміністративно-територіальні оди­ниці (області, райони), самоврядні територіальні одиниці (міста, селища, села). Крім того, АРК має особливий статус територіаль­ної автономії, а райони в містах характеризуються ознаками як ад­міністративно-територіальних, так і самоврядних одиниць);

за місцем у системі адміністративно-територіального устрою України - на територіальні одиниці первинного рівня (міста без районного поділу, райони у містах, селища, села), середнього рівня (райони, міста з районним поділом) і вищого рівня (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ і Севастополь).

На момент проголошення незалежності Україна вже мала сформований територіальний устрій, який зазнав за останні десять років дуже мало змін. Територіальний устрій України і, зокрема, її адміністративно-територіальний устрій, формувався протягом майже тисячі років.

Київська Русь, від якої беруть початок державотворчі процеси на українських землях, вже мала свій адміністративно-терито­ріальний поділ. Так, в ХІ-ХІІ ст. формувалися вищі територіальні одиниці Київської Русі - землі-княжіння, які згодом почали роз­дроблюватися на удільні князівства або волості («волость» -синонім староукраїнського «власть», тобто влада2). Найнижчим щаблем в ієрархії адміністративно-територіального поділу Київсь­кої Русі виступала верв, що відповідала пізнішому «громада» (кілька вервей складали волость).

Сама верв територіально складалася з декількох поселень віль­них селян-спільнотників (весей) з усіма землями, що їм належали, та приватновласницьких поселень (сіл), а центром верви було най­більше сільське поселення - погост.

місто-регіон), для жителів якої характерною є наявність спільних політич­них, економічних і соціальних інтересів, з метою представлення та задово­лення яких створюються органи регіонального управління чи регіонального самоврядування;

' Під населеним пунктом розуміють частину комплексно заселеної тери­торії України, яка склалася внаслідок господарської та іншої суспільної діяль- . ності, має сталий склад населення, власну назву та зареєстрована в порядку, передбаченому законом (див.: Конституційне право України / За ред. профе­сора В. Ф. Погорілка.- С. 611).

2 Адміністративно-територіальний устрій України: Історія та сучасність / За заг. ред. В. Г. Яцуби, Державного секретаря Кабінету Міністрів Ук­раїни.- К.: Секретаріат Кабінету Міністрів України.- 2002.- С. 8.

364

 

Отже, можна говорити про триланкову систему адміністратив­но-територіального устрою Київської Русі: земля-княжіння, волость,

верв.

Після падіння Київської держави на українських землях запро­ваджувався адміністративно-територіальний поділ інших держав.

На Галичині та Західному Поділлі, що потрапили під владу Польщі, князівства ліквідувалися і створювалися воєводства: Ру­ське (1434 p.), Подільське 1434 р.) та Белзьке (1462 p.). Воєводства, своєю чергою, складалися із земель і повітів.

Литовська колонізація Волині, Київщини, Чернігівщини, Пере­яславщини, Поділля та інших українських земель не супроводжу­валась зламом тодішнього руського адміністративно-територіаль­ного поділу. Удільні князівства були збережені, проте на їх чолі стала литовська адміністрація. Так тривало до кінця XV ст., коли було скасовано удільний устрій українських земель та утворено Київське, Волинське та Брацлавське воєводства.

Після об'єднання Польщі та Литви.у конфедеративну державу, який завершився укладенням Люблінської унії 1569 p., на україн­ських землях, що увійшли до утвореної Речі Посполитої, було за­проваджено польський адміністративно-територіальний поділ.

У Закарпатті, яке перебувало під владою Угорщини, діяв угор­ський адміністративно-територіальний поділ на комітати (жупи), домінії та сільські громади. На Буковині, що потрапила під владу Молдавського князівства, а згодом під протекторат Туреччини, на початку XVI ст. було запроваджено турецький військово-адміні­стративний поділ. У Криму і на значних територіях Північного Причорномор'я, які потрапили під владу кримськотатарської держави, було введено адміністративно-територіальний поділ на основі бейліків, родових кримськотатарських князівств.

Поява наприкінці XV - на початку XVI ст. на південному сході України вільного козацтва супроводжувалася народженням уні­кального в історії Європи військово-адміністративного територі­ального устрою. Зокрема, Запорізька Січ поділялася на курені, які були особливими військово-територіальними одиницями на чолі з курінними отаманами, обраними загальними курінними зборами. Військово-адміністративний центр Запорізької Січі не мав постій­ного місця і міняв своє розташування залежно від ситуації.

Подальшого розвитку військово-адміністративний територі­альний устрій України набув після Національно-визвольної війни українського народу під проводом Б. Хмельницького. На території Гетьманської України (військово-державного утворення, очолюва-

365

 

ного Б. Хмельницьким) було ліквідовано польський поділ на воє­водства і повіти. Натомість вищою територіальною одиницею став полк, який поділяв на сотні. Кількість полків, на яких було поді­лено утворену державу, у різний час становила від 16 до 22.

Після укладення Андрусівського (1667 р.) та «Вічного» (1686 р.) миру територію Гетьманської України фактично було поділено між Московською державою та Польщею. На тих землях, що ві­дійшли до Польщі, було відновлено польський воєводсько-пові­товий устрій (з 1714 p.).

На землях, що відійшли до Московської держави, реформи ад­міністративно-територіального устрою почали з 1708 p., коли Пет­ро І запровадив поділ Росії на 8 губерній, 2 з яких (Київська та Азовська) частково охоплювали й українські землі. Остаточно пол-ково-сотенний устрій українських земель у складі Російської імпе­рії було скасовано 1782 р.

Після ліквідації Польської держави на українських землях за­проваджувався адміністративно-територіальний поділ Російської, Австрійської (згодом - Австро-Угорської монархії) імперій, які в черговий раз розділили Україну. Так, наприкінці XIX - на почат­ку XX ст. корінні українські землі поділялися на 9 губерній, які, своєю чергою, складалися з повітів і волостей. Галичина ввійшла до коронного краю - Королівства Галичини і Лодомерії; її було поділено на округи і дистрикти (відповідно 17 і 176 у 1867 p.), з 1867 р. вона дістала статус провінції та була поділена на 74 пові­ти, а Буковина в 1849 р. отримала адміністративну автономію (коронний край, з 1867 p.- статус провінції) та була поділена на 8 повітів.

Розпад Російської імперії та Австро-Угорської монархії у 1917— 1918 pp. привів до нових змін в адміністративно-територіальному поділі українських земель. Так, згідно з прийнятим 6 березня 1918 р. Законом про поділ України на землі її територію було поділено на 32 землі, визначено їхні межі, адміністративні центри, назви. Цей поділ фактично не було запроваджено, оскільки 29 квітня 1918 р. влада перейшла до рук гетьмана П. Скоропадського, який повер­нув старий губернсько-повітовий устрій.

Після захоплення влади в Україні більшовиками її адміністра­тивно-територіальний устрій було докорінно змінено з урахуван­ням потреб становлення і функціонування командно-адміністра­тивної системи управління.

У першу чергу реформи стосувалися низової ланки системи адміністративно-територіального устрою. Так, уже 1919 р. розпо-

366

 

чалось утворення сільських рад, чисельність яких 1920 р. досягла

майже 15 000.

Наприкінці 1922 р. ВУЦВК прийняв постанову щодо принци­пів нового адміністративно-територіального поділу Української СРР, а 12 квітня 1923 р. скасував повіти і волості, запровадивши чотирьохланкову систему адміністративно-територіального уст­рою: губернія - округа - район - сільрада. 19 лютого ВУЦВК постановив рішення про ліквідацію губерній і перехід до трилан-кової систему адміністративно-територіального устрою: округа -район - сільрада, яка проіснувала до 15 вересня 1930 p., коли було ліквідовано округи і, отже, встановлювалася дволанкова система адміністративно-територіального устрою: район - сільрада.

Існуюча сьогодні триланкова система адміністративно-терито­ріального устрою почала формуватися з 1932 p., коли сесія ВУЦВК постановила утворити на території Української СРР 5 областей.

На західних українських землях, які після 1920 р. в черговий раз потрапили до складу Польщі, було знову запроваджено старий польський територіальний устрій. Підкарпатська Русь у складі Че-хо-Словаччини отримала новий автономний статус і новий тери­торіальний устрій. Румунський поділ був запроваджений на укра­їнських землях Бессарабії та Північної Буковини, захоплених цією

державою.

На момент проголошення незалежності України в 1991 р. до складу України входили Кримська АРСР, 24 області, 2 міста рес­публіканського підпорядкування (Київ і Севастополь), 605 районів (із них 485 сільських), 435 міст (із яких 151 - місто обласного під­порядкування), більше 9,5 тисяч сільських і понад 800 селищних рад, близько 29 тис. сіл та близько 1360 селищ міського типу.

За станом на 31 травня 2004 р. систему адміністративно-територіального устрою України становили:

Автономна Республіка Крим;

24 області;

490 сільських районів;

118 районів в містах;

2 міста загальнодержавного значення;

456 міст, із них міст загальнодержавного значення (зі спе­ціальним статусом) - 2, міст обласного значення (республікансь­кого в Автономній Республіці Крим) - 176, районного значення -

278);

885 селищ міського типу;

28 592 села.

367

 

=N * *

Конституція України не лише визначила систему адміністратив­но-територіального устрою України (ст. 133), в ній також закріп­лено засади територіального устрою України:

єдність і цілісність державної території;

поєднання централізації та децентралізації у здійсненні державної влади;

збалансованість соціально-економічного розвитку регіонів з урахуванням їхніх історичних, економічних, екологічних, гео­графічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій (ст. 132).

Водночас у літературі слушно зазначається, що ряд положень територіального устрою України не отримав чіткого визначення в Конституції України1. Зокрема:

Залишилася невизначеність щодо питань установлення і зміни меж АРК, областей і районів у містах, утворення і ліквідації районів у містах, їх найменування і перейменування.

До системи адміністративно-територіального устрою Укра­їни не було долучено селищ міського типу (до 1925 p.- містечка), яких на Україні за станом на 31 травня 2004 р. нараховувалося 885.

Не вирішено питання щодо об'єднання в одну громаду жи­телів населених пунктів різних категорій (згідно зі ст. 140 Консти­туції України це право надано лише жителям сіл).

Не вирішено питання щодо статусу адміністративно-тери­торіальних одиниць (населених пунктів), що перебувають під юрисдикцією органів інших адміністративно-територіальних оди­ниць (населених пунктів).

Проблема вдосконалення системи адміністративно-територі­ального устрою України ускладнюється також і тим, що до сьогодні ще немає Закону України «Про адміністративно-територіальний устрій України», якого необхідно прийняти відповідно до п. 13 ст. 92 Конституції України. Отож, дотепер немає законодавчої основи для вирішення питань адміністративно-територіального устрою України.

Конституція України обмежується лише закріпленням права Верховної Ради України утворювати і ліквідовувати райони, вста­новлювати і змінювати межі районів і міст, зараховувати населені

Адміністративно-територіальний устрій України: Історія та сучасність / За заг. ред. В. Г. Яцуби, Державного секретаря Кабінету Міністрів України.-С. 58.

 

пункти до категорії міст, а також вирішувати питання про найме­нування і перейменування населених пунктів і районів (п. 29 ст. 85). Окремі повноваження щодо вирішення питань адміністра­тивно-територіального устрою мають й інші органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Наприклад, Кабінет Міністрів України вносить до Верховної Ради України подання про утворення, ліквідацію та найменування районів; надання населеним пунктам статусу гірських; створення Національної ради з найменування географічних об'єктів, затвер­дження положення про неї.

Верховна Рада АРК, обласні ради:

вносять до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо утворення, ліквідації та найменування новоутворених районів;

порушують перед Верховною Радою України питання що­до встановлення і зміни меж АРК та області, перенесення адмініст­ративних центрів районів, перейменування районів тощо;

приймають рішення щодо зарахування населених пунктів до категорії селищ міського типу, сіл, селищ, встановлення та зміни їхніх меж, реєстрації сільських (сільських рад) і міських (міських рад) округів, взяття на облік і зняття з обліку населеного пункту;

ведуть Державний реєстр адміністративно-територіальних одиниць, видають Державний акт установлення і зміни меж сели­ща міського типу, селища, села, сільської ради.

2. Конституційний статус Автономної Республіки Крим

Аналіз конституційного статусу Автономної Республіки Крим неможливо здійснити без попереднього розгляду змісту самого поняття «автономія».

Термін «автономія» у його найзагальнішому значенні викори­стовується в праві для характеристики певного ступеня самостій­ності органів, організацій, територіальних, національних та інших спільнот у вирішенні питань їхньої життєдіяльності. Залежно від суб'єкта, характеру та мети надання такої самостійності виділяють конкретні типи, види та форми автономії.

Так, залежно від суб'єкта виділяють два типи автономії:

автономія установ (органів, організацій тощо):

автономія спільнот (територіальних, національних тощо).

 

 

 

368

 

369

 

Кожному з цих типів автономії притаманні відповідні види та форми.

Зокрема, можна зазначити такі види автономії установ, як ад­міністративну (організаційну), фінансову та матеріальну (економіч­ну), що надаються окремим органам та установам з огляду на особ­ливості їхніх функцій, реалізація яких потребує прийняття опера­тивних рішень (це, наприклад, державні підприємства, наукові установи тощо).

Автономія спільнот може бути територіальною або екстери­торіальною).

Територіальна автономія - це самоврядування певної частини території держави, тобто її право (точніше, право громадян, що проживають на цій території та органів, які вони обирають) само­стійно вирішувати окремі питання організації та здійснення влади в межах повноважень, установлених конституцією та законами держави. При цьому територіальна автономія може надаватись окремій частині території держави (наприклад, Аландські острови -Фінляндія), кільком таким частинам (наприклад, Придністров'я та Гагаузія - Молдова), всім однопорядковим територіальним одини­цям держави (наприклад, області в Італії, суб'єкти федерації у фе­дераціях), всім територіальним одиницям (наприклад, Японія). У більшості випадків під територіальною автономією розуміють самоврядування однієї або кількох територіальних одиниць дер­жави, які характеризуються особливостями національного складу населення, культури, традицій, побуту тощо1.

Своєю чергою, територіальні автономії теж класифікують за такими критеріями:

1) за підставами, що спонукали до їх утворення, вони поді­ляються на:

автономії, утворені за національно-лінгвістичними ознака­ми (етнотериторіальні або національно-територіальні). Подібні автономії утворюються на територіях з особливостями національ­ного складу населення, наявністю місцевих діалектів (Велика Бри­танія, Іспанія, Індія тощо);

автономії, що були утворені внаслідок певних історичних подій та обставин, наприклад, автономія на територіях, що харак­теризуються особливостями політичних та економічних відносин (Гонконг і Макао в КНР);

 

- автономії, що утворилися внаслідок реалізації загального принципу територіальної організації влади. До них можна віднести суб'єктів федерації, області в Італії, всі територіальні одиниці в Японії та Коста-Риці;

2) за обсягом повноважень територіальні автономії поділяю­ться на: державну (політичну або законодавчу) та адміністратив­ну (місцеву).

Державна автономія має деякі ознаки державності - це державо-подібне утворення у складі відповідної держави, органи якого ма­ють право видавати закони з питань місцевого значення. В такій автономії створюється парламент, вона має свій орган місцевої ви­конавчої влади, інколи - свою конституцію, громадянство, інші атрибути державності.

Адміністративна автономія являє собою територіальну одини­цю держави, органи якої не мають права видавати закони, але на­діляються ширшими правами у галузі управління, ніж органи в звичайних адміністративно-територіальних одиницях.

Екстериторіальна автономія поширюється не на певну тери­торіальну одиницю держави, а на представників певного етносу (національності), що проживають у межах всієї державної терито­рії. Залежно від того, компактно чи розрізнено проживають етнічні спільності та від інших обставин екстериторіальну автономію по­діляють на три різновиди:

персональну автономію, яка утворюється у випадках розріз­неного проживання відповідних етнічних груп чи національних меншин. Ці групи та меншини створюють свої об'єднання, що займаються питаннями культури, побуту, мови і можуть мати своє представництво (з правом дорадчого голосу) при деяких централь­них органах державної влади;

корпоративна автономія, яка утворюється з огляду на існування лінгвістичних спільнот, для яких резервуються місця в державному апараті. Крім того, на місцевій мові здійснюється су­довий процес, викладання в школах тощо1.

Оскільки екстериторіальна автономія полягає в наданні певній етнічній спільноті певної самостійності в питаннях організації освіти та інших форм культурного життя, її часто іменують куль­турною (національно-культурною) автономією2.

 

 

 

1 Див.: Чиркин В. Е. Конституционное право зарубежньїх государств.-С. 159.

370

 

7 Див.: Чиркин В. Е. Конституционное право зарубежньїх государств.- С. 160. " Див., наприклад: Арановский К. В. Государственное право зарубежньїх стран- С. 232.

371

 

З урахуванням зазначеного вище аналіз конституційного стату­су Автономної Республіки Крим дозволяє зробити висновки:

АРК є територіальним автономним утворенням у складі України; це - невід'ємна складова частина України, яка в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питан­ня, віднесені до її відання (ст. 134 Конституції України).

АРК слід розглядати як існуючу в Україні форму адмініст­ративно-територіальної автономії. Незважаючи на наявність окремих атрибутів державності (назва - Республіка, наявність сим­волів - герб, прапор, наявність Конституції) АРК згідно з Конс­титуцією України не характеризується найважливішими ознаками державної автономії - вона не має парламенту, а її представниць­кий орган (Верховна Рада АРК) не наділений законодавчими пов­новаженнями, він приймає нормативно-правові акти у формі рі­шень і постанов (ст. 136 Конституції України). Конституція Ук­раїни (ст. 137) встановлює перелік питань, з яких АРК здійснює нормативне регулювання. До них, зокрема, віднесено питання:

сільського господарства і лісів;

меліорації і кар'єрів;

громадських робіт, ремесел і промислів; благодійництва;

містобудування і житлового господарства;

туризму, готельної справи, ярмарків;

музеїв, бібліотек, театрів, інших закладів культури, історико-культурних заповідників;

транспорту загального користування, автошляхів, водопро­водів;

мисливства, рибальства;

санітарної та лікарняної служб.

3.         Відновлення в лютому 1991 р. Кримської автономії, як і її

створення в 1921 р. у складі РРФСР, було пов'язане не стільки з

національним складом населення, скільки з політичними та істо­

ричними факторами, тож її не можна відносити до етнотериторі-

альної (національно-територіальної) автономії.

Реальний характер будь-якої автономії визначається колом тих повноважень, що їх конституція та закони держави відносять до її відання. Перелік питань, віднесених до відання АРК, встановлено у ст. 138 Конституції України. Це, зокрема:

призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, затвердження складу виборчої комісії Автоном­ної Республіки Крим;

організація та проведення місцевих референдумів;

 

 

управління майном, що належить Автономній Республіці Крим;

розроблення, затвердження та виконання бюджету Автоном­ної Республіки Крим на основі єдиної податкової та бюджетної політики України;

розроблення, затвердження та реалізація програм Автоном­ної Республіки Крим із питань соціально-економічного та культур­ного розвитку, раціонального природокористування, охорони дов­кілля - відповідно до загальнодержавних програм;

визнання статусу місцевостей як курортів; установлення зон санітарної охорони курортів;

участь у забезпеченні прав і свобод громадян, національної злагоди, сприяння охороні правопорядку та громадської безпеки;

забезпечення функціонування і розвитку державної та націо­нальних мов і культур в Автономній Республіці Крим; охорона і використання пам'яток історії;

участь у розробленні та реалізації державних програм повер­нення депортованих народів;

10)        ініціювання введення надзвичайного стану та встановлення

зон надзвичайної екологічної ситуації в Автономній Республіці

Крим або в окремих її місцевостях.

Основними гарантіями АРК. є:

правова, організаційна, фінансова, майнова, ресурсна само­стійність у межах, установлених Конституцією України, яка забез­печує здійснення повноважень АРК;

врахування органами державної влади України при при­йнятті рішень, що стосуються АРК, передбачених Конституцією України особливостей АРК;

державні гарантії статусу і повноважень, права власності АРК;

судовий захист статусу і повноважень АРК;

можливість зміни Конституції АРК виключно Верховною Радою АРК.

 

372