§1. Поняття і основні ознаки правовідносин

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 
34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 
68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 

Право безпосередньо зв'язане з правовідносинами. Воно існує в правовідносинах, оскільки це конкретна форма бут­тя права. Правовідносини — це право в житті, оскільки воно реалізується в них, а в окремих випадках виникає в право­відносинах. Право — це природна і соціальна властивість суб'єктів правовідносин.

Перш ніж розглядати поняття правовідносин необхідно вияснити, що являють собою суспільні відносини і взагалі термін «відносини». Відносини являються універсальним способом не тільки існування, але і розвитку предметів і явищ. В природі і суспільстві всі предмети і явища знахо­дяться в різноманітних зв'язках і відносинах.

Наявність відносин завжди свідчить, що в них є дві сторо­ни, які відносяться одна до одної, тому це є взаємні відно­сини двох сторін. Вони мають зв^язки, коли мають тЙтожні ознаки. Якщо таких ознак немає,* то й відносин немає, а якщо і є, то ми не знаємо, за якими тотожними ознаками вони відносяться. Наприклад, можна виявити відносини між масою Землі і масою Місяця, але не можна виявити відно­сини між масою Місяця і формою правління держави.

Відносини — це опосередкований зв 'язок явищ, процесів, пред­метів і т.п. Відносини можуть бути різними, як між явища­ми природи, так і явищами суспільства, між суспільством і природою. Наприклад, національний характер народу в певній мірі залежить від природно-кліматичних і соціаль­них умов існування.

В суспільстві людина завжди знаходиться в певних су­спільних відносинах. Вона живе, працює, спілкується з іншими людьми, в сім'ї, в трудовому колективі і з іншими суб'єктами. Необхідність задоволення потреб і інтересів людей змушує їх вступати в різні суспільні відносини. Суспільні відносини виникають на підставі діяльності і поведінки людей для задоволення своїх матеріальних і Духовних потреб.

З В. Котюк            65

 

Суспільні відносини надзвичайно різноманітні, їх мож­на класифікувати на різних підставах і на різні види, за­лежно від сфери діяльності: політичні, моральні, еко­номічні, релігійні, правові тощо. їх можна також поділи-ти на^матеріальнї, які стосуються економічного базису і надбудови -^політико-гузавові. Такий поділ в певній мірі умовний, тому що всі вони дуже тісно переплетені і взає­мозв'язані.

Аналогічно і правові відносини, які відносяться до над­будовних і по своєму змісту можуть мати матеріальний ха­рактер, їх суть корениться в матеріальних життєвих відно­синах (Маркс К.). Правовідносини безпосередньо зв'язані А державою і^)омадянс_ьким..суспільстлом^ системою за­конодавства і^равом. Система права і законодавства за­кріплює певні суспільні відносини, охороняє їх в^д пору­шень, регулює їх в інтересах держави і суспільства (класів і соціальних груп). У нас вважалось, що правовідносини не можуть існувати без права, точніше законодавства, вста­новленого державою. Є закон — єй правовідносини або можуть бути. Разом із тим можуть бути й інші ситуації, коли закон є, але немає правовідносин. І навпаки, є право­відносини, але немає законодавства, яке б регулювало і за­кріплювало ці відносини. Тому розуміння правовідносин в повній мірі залежить від того, яїГми розуміємо поняття права.

"""В "минулому ми не мислили правовідносин без норм пра­ва. Сьогодні можна сказати, що в суспільстві існує дві групи правовідносин:_1) ті, які офіційно визнані державою, відоб­ражені і закріплені в нормативно-правових актах; 2) ті пра­вовідносини, які офіційно державою не визнані, але в силу звичаїв, традицій, культури фактично існують в житті. Для перших держава встановлює моделі норм, які викладені в законодавчих актах, бере їх під свій захист і т.п. Другі — існують самостійно в житті, якщо держава їх прямо не забо­роняє. П^вовідносіши відрізняються від інших^соціальних відносин наступними ознаками:

1) всі правові відносини мають вольовий ідеологічний ха­рактер, тому що вони виникають і проявляються в зв'язку з виявленням волі їх суб'єктів;

66

 

учасниками правовідносин можуть бути не всі індивіди,

як в моральних відносинах, а тільки ті, які згідно із законом

є правоздатними і дієздатними. Наприклад, шлюбні право­

відносини можуть виникати, коли особи досягли певного

віку, являються правоздатними, дієздатними або набувають

повної дієздатності після реєстрації шлюбу;

для правовідносин характерні специфічні зв'язки сторін

у формі взаємних прав і юридичних обов'язків (природних

або встановлених нормативно-правовими актами, звичая­

ми). Вони завжди пов'язані з реалізацією суб'єктивних прав

і обов'язків;

в суспільствах і державах, де визнається тільки система

писаного права (закону), офіційно визнаються тільки такі

правовідносини, які відповідають законодавству;

в основі виникнення правовідносин знаходиться юри­

дичний факт, якого немає в інших суспільних відносинах.

Правовідносини — це такі суспільні відносини, які мають ідеологічний вольовий характер, в яких виникає індивідуаль­ний зв'язок між різними суб'єктами, на підставі юридичних фактів, юридичних прав і обов'язків, які відповідають або не суперечать діючим нормативно-правовим актам.