Тема 5 ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ДЕРЖАВНИХ ДОХОДІВ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 
17 18 19 20 21 22 23 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ДОХОДІВ

План

 

1. Поняття і види доходів

2. Система доходів державного та місцевих бюджетів

Мета заняття: визначити механизм, сутність, правового регулювання державних доходів.

 1. Поняття і види доходів

Грошові надходження до державного бюджету, в тому числі внески у державні цільові фонди (крім Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування), і в місцеві бюд­жети прийнято вважати доходами бюджетів.

Сукупність фінансових ресурсів державного бюджету, місцевих бюджетів. Пенсійного фонду України (централізо­вані фонди), засобів державних підприємств і організацій та засобів в частці державної власності спільних підприємств (децентралізовані фонди) складають державні доходи.

Сукупність фінансових ресурсів державних доходів і до­ходів, що залишаються у розпорядженні підприємств, об'єд­нань, фірм недержавної форми власності, складають доходи країни.

Поділ доходів на централізовані і децентралізовані здійснюється за суб'єктним складом. Цержава створює рівні правові умови для діяльності підприємств незалежно від форм власності на майно та їх організаційних форм, забезпечує їх самостійність, визначаючи права і відповідальність за здійснення господарської діяльності, регулює відносини їх з іншими підприємствами і організаціями, органами місцево­го самоуправління, органами державного управління що закріплено в Законі “Про підприємства в Україні” від 27 березня 1991 року (зі змінами і доповненнями).

Децентралізовані фонди підприємств усіх форм власності мають свою внутрішню структуру, що побудована, виходячи з економічної суті, закріпленої в праві. Вони представлені фондами: статутним, амортизаційним, економічного стиму­лювання, у тому числі фондом розвитку виробництва, на­уки і техніки, фондом соціально-економічного розвитку і фондом матеріального заохочення. На приватних підприєм­ствах два останні фонди частіше за все об'єднуються в один фонд — соціального розвитку і матеріального заохочення. Підприємства створюють також резервні, спеціальні та стра­хові фонди.

 2. Система доходів державного та місцевих бюджетів

Під системою доходів державного і місцевих бюджетів ро­зуміють сукупність включених в них податків, зборів, обо­в'язкових платежів, цільових внесків. Системі доходів влас­тива внутрішня єдність і особливості, характерні для кожної з груп і видів доходів.

Характерні особливості податків, зборів і обов'язкових платежів за групами і видами обумовлені колом платників, об'єктами оподаткування, соціально-економі"ними ознака­ми, цільовою направленістю, методами стягнення, способа­ми захисту інтересів держави.

Доходи державного і місцевих бюджетів, що надходять у формі податків, зборів і обов'язкових платежів, не мають індивідуально відплатного і цільового призначення. Внески ж у державні цільові фонди, наприклад у фонд для здійснення заходів по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і соціального захисту населення, інноваційний фонд та інші, можуть використовуватися тільки на потреби, що передба­чені законодавчими актами про ці фонди.

За методами залучення коштів доходи бюджетів класифі­куються так: 1) податки; 2) збори; 3) обов'язкові неподаткові платежі; 4) внески у державні цільові фонди, що вклю­чені у державний бюджет.

У податковій системі провідне місце належить податкам, се­ред яких найбільшу питому вагу складає податок на додану вартість.

Характерною рисою податків з юридичних осіб недержав­ної форми власності і з фізичних осіб є перехід права влас­ності при їх сплаті на користь (у власність) держави. Для державних підприємств — це відчуження частини власності при сплаті податків з оперативного управління підприємств у власність держави.

У процесі обчислення і стягнення податків, здійснення контролю за повнотою і своєчасністю їх сплати, викорис­тання санкцій за порушення порядку і термінів внесення платежів виникають відносини між державою в особі подат­кових органів, з одного боку, і платниками податків, з іншого. Врегульовані нормами податкового права, ці відносини на­бувають форми податкових правовідносин.

Велика кількість податків, зборів, неподаткових платежів і внесків у державні цільові фонди, різноманітні об'єкти опо­даткування і різноманітність методик обчислення зумовили необхідність їх чіткого правового регулювання.

Питання для осмислення:

Поняття і види доходів.

2.    Сукупність фінансових ресурсів державного бюджету, місцевих бюджетів

3.    Система доходів державного та місцевих бюджетів

4.    Класифі­кація за методами залучення коштів доходиівбюджетів.